Lecenje


Lečenje
Konzervativno lečenje podrazumeva primenu običnih analgetika, NSAIL, anksiolitika, kao i fizikalne terapije.
Operativno lečenje podrazumeva otklanjanje pritiska na nervne strukture. Primenju se različite hirurške intervencije, u zavisnosti od vrste i uznapredovalosti degenerativnog procesa. To mogu biti odstranjenje diskus hernije ili dekompresivna laminektomija (proširenje kičmenog kanala).
 
  

Lecenje blokadama
 Pod blokadama se podrazumeva ubrizgavanje odgovarajućeg leka direktno u nerv ili njegovu neposrednu okolinu u cilju presecanja bola. Efekat blokade je privremen – u zavisnosti od sredstva koje se koristi, traje od nekoliko sati do nekoliko meseci, najviše godinu dana.
Blokada perifernih nerava se razlikuje od epiduralne injekcije, gde se lek ubrizgava u kičmeni kanal. Infiltracija mišićnih trigger tačaka je način lečenja bolova mišićnog porekla (miofascijalni sindrom).
Lekovi koji se koriste za blokade (infiltracije) su lokalni anestetik, koncentrovani alkohol, glicerol i kortikosteroidi.
Akutna faza
Fizikalna terapija:
– Mirovanje i relaksacija vratnog dela kičme,
– Podržati pacijente da se što pre vrate aktivnostima dnevnog života,
– Sunđerasti okovratnik se preporučuje samo kratko vreme (ne duže od četiri dana), skidati ga postepeno kako ne bi došlo do smanjenja snage mišića vrata,
– Ne preporučuju se procedure sa dubinskim toplotnim delovanjem, jer mogu dovesti do egzacerbacije radikularnog bola, ali može da se krene sa elektro procedurama u vidu interferentnih i TENS struja
Kineziterapija:
– Aktiviranje vrata i gornjih ekstremiteta u meri da se ne naruši antalgični (zaštitni) položaj
– Istezanjem ili trakcijom vratne kičme postiže se rasterećenje i smanjenje bolova, pa samim tim i relaksacija koja je neophodna za što brže smirivanje akutnih simptoma
– Pacijent će izvoditi lagane, neopterećujuće vežbe, jer bi preterano naprezanje dovelo do pojačanja akutnih simptoma.


Subakutna i hronicna faza
Fizikalna terapija:
– Primena blage površinske toplote i/ili hladnoće,
– Manuelna masaža,
– Elektroterapija: interferentne struje, TENS, mišićna elektro stimulacija
– Sonoterapija: ultra zvuk, laser
– Radna terapija
– Preporuke za kućni program vežbanja,
– Obnova fizikalnog tretmana 1-2 puta godišnje.
Kineziterapija:
– Povećanje elastičnosti grudnih mišića, kao i mišića ramenog pojasa i nadlaktica, zatim paravertebralnih mišića cervikalnog dela
– Jačanje snage mišića vrata, ramenog pojasa i ruku u celini
– Povećanje obima pokreta glave, vrata i ramenog pojasa
Kiropraktika:
– Radi isključivo stručno lice
– Radi se i u akutnoj i u hroničnoj fazi
– Pršljenovi se postavljaju  u odgovarajući, normalan položaj ako je došlo do njihove luxacije
–  Vraćanje diskusa
– Otklanjanje kompresije sa nerva, ukoliko je do toga došlo
– Dovodi do smanjenja bolabol u vratu 8
– Smanjuje napetost u mišićima
– Olakšava tegobe
Osobe koje su podložnije cervikalnom sindromu su svakako one koje se bave kancelarijskim poslovima koji podrazumevaju višečasovno sedenje, rad na računaru, smanjenu fizičku aktivnost.
Ukoliko osoba već ima gore navedene simptome potrebno je da konsultuje stručnjake.



Lecenje akupunkturom:
Akupunktura je prirodan način lečenja kojim se rešava primarni problem poput, bola u vratu i ramenima, pri čemu se i ceo organizam vraća u ravnotežu. Drevna kineska disciplina pokazuje izuzetno dobre rezultate i u sprečavanju bolesti. Akupunktura podrazumeva korišćenje igala koje se  aplikuju u određene tačke na telu (akupunkturne tačke), raspoređene duž takozvanih meridijana. Treba naglasiti da zabadanje ovih iglica nije bolno, ali za one koji se plaše – postoji i alternativno rešenje za stimulaciju ovih tačaka.

                                                                                    Lecenje masazom:
Masaža vratnog dela podrazumeva relaks masažu u trajanju od trideset do četrdeset minuta. Problem sa bolom u vratnom delu ima sve veći broj populacije. Dugo sedenje za računarom. Nezgodan položaj tokom spavanja. Nošenje teškog tereta. Nepravilno sedenje. Svi ovi faktori uzrokuju bol u vratnom delu. Često dolazi i do ukočenosti vrata. Masaža vratnog dela rešava ovaj problem redovnim tretiranjem. Masaža se radi eteričnim uljem kako bi dodatno opustili klijenta. Bol u vratnom delu izaziva vrtoglavice ,mučnine, glavobolje, kada je u podmukloj fazi.  Može da izazove ograničenost pokreta. Kako ne bi došlo do ovakih stanja masaža 1-2 puta mesečno je preporučljiva.

Prevencija:
Preventiva je veoma važna. Ogleda se u relaksacionim ili terapeutskim masažama, odmoru, fizičkoj aktivnosti, vežbama istezanja i jačanja. Savetuje se da osobe koje dugo sede, prave kratke pauze od 10 minuta, na svakih 3 sata i urade par vrlo jednostavnih vežbi, kao što je podizanje ruku iznad glave i istezanje.
Važno je naglasiti da se vežbe rade sa otvorenim očima, lagano i da ne provociraju bol.






Za vise informacija o vezbama istezanja i jačanja mišića vratnog dela kičmenog stuba pogledajte video:
Izvor: Youtube
           www.cervikalnibol.com
           dijagnostika.rs 


Нема коментара:

Постави коментар