Diskus hernija

Diskus hernija, prolaps međupršljenskog diska, ekstruzija diska, kičmena kila, bolest je međupršljenskog diska kičmenog stuba, koja nastaje kao posledica prolapsa (hernijacije) i prodora želatinoznog jezgra međupršljenskog diska u međupršljenske otvore. Gde vrši pritisak na korenove spinalnih živaca, a ponekad i centralno u spinalni kanal i prostor u kome se nalaze kičmena moždina i kauda ekvina koje takođe komprimuje. Za razliku od protruzija (ispupčenja) diska kod ovog poremećaja dominira delimični ili u potpuna ruptura hrskavica fibroznog prstena diska (lat-anulusu fibrosus) sa prolapsom jezgra (lat-anulus pulposus), dok zadnji uzdužni ligamenti kičme mogu da ostanu netaknuti (tzv. subligamentarna herniacija diska).


Cervikalna (vratna) diskus hernija je oboljenje koje se manifestuje bolom u vratu i ruci kao vodećim simptomima. U osnovi oboljenja je pomeranje (klizanje) diskusa iz svog ležišta u međupršljenskom prostoru.

Ukoliko pomereni diskus pritisne zadnji uzdužni ligament (vezu) vratnog dela kičmenog stuba, javlja se bol u vratu. Kod većeg pomernja diskusa i pritiska na nervni koren, nastaje bol u ruci.


https://www.youtube.com/watch?v=aDvbAvBLQuM&feature=player_embedded
Diskusi starenjem dehidriraju (gube vodu), što smanjuje njihovu elastičnost i zaštitnu ulogu.
Ovaj proces se označava kao degeneracija diskusa, koja pokreće odgovarajući mehanizam degeneracije ostalih delova kičmenog stuba: koštanih elemenata i ligamentarnog aparata. Najniži vratni diskusi, između petog (C5) i šestog (C6), odnosno  šestog i sedmog (C7) vratnog pršljenja, nose najveću težinu, najopterećeniju su, te najbrže degenerišu. Degenerisani diskus je skloniji pomeranju iz svog ležišta u međupršljenskog prostoru (diskus hernija).

Cervikalni sindrom predstavlja skup simptoma koji se ispoljavaju bolom u vratnoj regiji i radijacijom bola u ramena i ruke, prekordijalnu regiju, potiljačno područje (potiljačna glavobolja) i lopatice.Bol u vratu klinički se manifestuje na sledeći način:  ograničenom pokretljivošću vratnog dela, hipertonusom (pojačanom napetošću) mišića vrata i ramenog pojasa, bolom u području vrata koji se širi u gornje ekstremitete, područje glave, vegetativnim smetnjama u području glave i gornjih ekstremiteta.Uzroci su: degenerativno oboljenje kičmenog stuba, trauma, zapaljenski procesi, osteoporoza i dr.

Simptomi cervikalnog sindroma mogu biti specifični i nespecifični. Nespecifični su palpatorna osetljivost, spazam ( grč mišića ),ograničena pokretljivost i dr. , a specifični su vezani za lezije pojedinih korenova nerava. Bol i ukočenost vratnog dela kičme najčešće su posledica nepravilnog položaja glave i vrata, kao i lošeg držanja kičmenog stuba uopšte, ali i slabosti opružača ( ekstenzora ) glave i vrata, i rameno – lopatičnih mišića.Svi ovi parametri nakon odredjenog perioda dovode do   degenerativnih promena na pršljenskim telima i zglobovima vratnog dela kicme.  Zato ovaj sindrom možemo lako vezati za profesionalno oboljenje, a na prvom mestu su ubedljivo osobe koje provode dosta vremena za kompjuterom. Nažalost,simptomi se u samom startu ignorišu sa dobro poznatom konstatacijom “dugo sedim za kompjuterom“ , i ne pridaje se preveliki znacaj za najčešće tegobe: “napetosti u vratu i ramenima” , “probadanju izmedju korena vrata i ramena” , “trnjenju i gorenju duž ruke ,šake i prstiju” , i slično.  Kao posledica simptoma i odlaganja tegoba, dolazi do formiranja  bolnih čvorića u mišićima duž vrata, prema ramenima i izmedju lopatica. To su takozvane miogeloze I one dalje uslovljavaju nastanak miofascijalnog sindroma ( zapaljenje mišićnog omotača,opne ), a zatim i do spazma mišića.
Izvor:www.lepotaizdravlje.rs

Нема коментара:

Постави коментар